Ján Homolka

Sem vložte podnadpis

Bc. Jan Homolka (*1986) 

vyštudoval herectvo na Súkromnom konzervatóriu Dezidera Kardoša v Topoľčanoch a bábkarskú réžiu a dramaturgiu na Katedre bábkarskej tvorby VŠMU. S divadlom začal vo svojich pätnástich rokoch, keď sa stal členom veľmi úspešného amatérskeho divadelného súboru Divadlo A a Shanti. S týmto divadelným združením naštudoval viacero inscenácií, ktoré zožali veľký úspech doma aj v zahraničí, získali spolu aj Tvorivý čin roka za inscenáciu Chlpatý sluha pána farára, v ktorej Jan Homolka stvárnil práve farára Oskari Huuskonena. Svetovým úspechom bola účasť na festivale Mondial du théâtre v Monaku, ale tiež na festivaloch v Belgicku, Švédsku, Rakúsku, Maďarsku, Česku, Srbsku a ďalších.

Po ukončení štúdia na Súkromnom konzervatóriu Dezidera Kardoša viedli kroky Jana Homolku priamo na dosky profesionálneho divadla. V roku 2008 sa stal členom najstaršieho profesionálneho bábkového divadla na Slovensku - Bábkového divadla Žilina, kde pôsobí dodnes.

Štúdium bábkarskej réžie a dramaturgie ukončil absolventskou inscenáciou "Jánošík? Jánošík! Jánošík...", ktorá získala v roku 2014 Grand Prix na svetovom festivale vysokých divadelných škôl, ktorý sa konal v Moldavskom Kišineve. V tom istom roku získala táto inscenácia Zlatého gunára v kategórii divadla pre deti a mládež na festivale Kremnické Gagy.

Venuje sa činohernému a výtvarnému divadlu, pantomíme, tvorbe reklám a audiovizuálnej tvorbe. Vytvoril desiatky reklamných spotov pre web, rozhlas a televíziu. Vyrobil zvukovú banku pre systém INISS, ktorý využíva Železničná spoločnosť Slovensko.

Na Súkromnom konzervatóriu Dezidera Kardoša vyučuje Bábkarskú tvorbu a v súčasnosti (2021) vedie polročný kurz animovanej tvorby na Súkromnej škole umeleckého priemyslu v Topoľčanoch. Svojich študentov vedie k tvorivej samostatnosti, spontánnej hravosti a racionálnej kreativite.

Motto: "Robiť chyby je veľmi užitočné, pretože pri ich správnom využití dosiahneme skvelé výsledky."